Byl založen Český bateriový klastr s cílem rozvoje technologií v oblastech výzkumu a produkce baterií

foto2

BRNO – Produkce baterií je stěžejní oblastí pro budoucí přechod k bezemisní ekonomice a s tím související rozvoj elektromobility i využití zdrojů obnovitelné energie. Zvláště pro českou ekonomiku, kde je automobilový průmysl tradičně silně zastoupen, je téma rozvoje elektromobility a snižování energetické náročnosti ekonomiky klíčové. V reakci na potřebu podpory vývoje a produkce baterií byl v červnu tohoto roku založen Český bateriový klastrTen sdružuje zástupce firem, univerzit ale i institucí v oblastech navázaných na hodnotový řetězec spojený s produkcí baterií, tedy od těžby materiálů přes výrobu baterií a jejich aplikace, až po jejich recyklaci. Cílem klastru je hlavně rozvoj nových technologií, spolupráce v jednotlivých oblastech výroby a použití baterií.

V Česku schází ekvivalent Evropské bateriové aliance, která by se zabývala výzkumem, vývojem a praktickou aplikací baterií. Společnosti neměly kam se obracet, ať už šlo o komunikaci, či oslovení odborníků a talentů v daných oblastech,“ říká k potřebě založení klastru Tomáš Kazda z Ústavu elektrotechnologie, který prvotní jednání inicioval. Na počátku roku 2020 započala spolupráce s agenturou CzechInvest, která se klastrům věnuje v rámci projektu „Systémové podpory implementace a řízení Národní RIS3“. Po úvodních schůzce proběhla analýza hodnotového řetězce, průzkum potřeb na straně firem a univerzit, na jehož základě bylo zorganizováno několik CzechInvestem facilitovaných setkání, ze kterých vzešel základ pro založení Českého bateriového klastru. „Provedli jsme několik hloubkových šetření, ze kterého vzešel jasný potenciál pro vznik klastru v této oblasti.  Vznikající bateriový klastr je propojením soukromého, vědeckovýzkumného a státní sektoru a CzechInvest bude rád pokračovat v jeho podpoře, přičemž by chtěl využívat svého unikátního know-how v podpoře inovativního podnikání, lákání přímých zahraničních investic i práci s talentem. Vnímáme obrovský potenciál přesahu jednotlivých aktivit všech aktérů.“ uvedl Filip Krůta, specialista na klastry z agentury CzechInvest.

Na základě vyhodnocení potřeb jednotlivých zástupců došlo k založení samotného klastru, a to třemi subjekty – Vysokým učením technickým v Brně – jako zástupcem univerzit, EVC Group s.r.o. jako zástupcem MSP a Kovohutěmi Příbram nástupnická, a. s. jako zástupcem velkých firem. Propojením celého ekosystému do klastrové iniciativy vzniká jednotný zástupce celkového řetězce bateriového průmyslu  pro ČR, který zvyšuje konkurenceschopnost svých členů a akceleruje technické vzdělávání pro 21. století a současně pomáhá ve spolupráci s evropskými firmami, univerzitami a evropskými iniciativami jako je European Battery Alliance či European Partnership for Batteries. Jednou z prvotních činností klastru bylo zmapování současného stavu v oblasti výroby, vývoje a výzkumu a potřeb jednotlivých oslovených subjektů z řad malých/středních a velkých firem, start-upů a univerzit. „Z informací od společností vyplývá, že ČR má příležitost propojit jednotlivé části výrobního řetězce baterií a díky jeho rozvoji připravit zemi na přechod k moderní energetice i dopravě. Firmy nejčastěji deklarovaly hlavně zájem o vzájemnou výměnu informací a networking, podporu společného vývoje a přenosu technologií a dále o podporu získávání finančních prostředků na projekty,“ říká Kazda a na závěr dodává: „Aktuálně oslovujeme zástupce dalších společností, kterým by klastr mohl v jejich činnostech pomoci. Je nám ctí, že za řadové členy, kteří ČBK od počátku podpořili, můžeme zahrnout:  ABB s.r.o., Škoda Electric a.s, výrobce užitkových vozidel Zebra Group s.r.o., výrobce energetických řešení Agile Europe, technologicky start up Pinflow Energy Storage a dále za výzkumný a vzdělávací sektor : Ceitec – Středoevropský technologický institut, Centrum organické chemie, Univerzita Pardubice (UPCE) a Západočeská univerzita v Plzni (ZČU).“

IMPRESSUM: Český bateriový klastr, založený 14. června 2022 v Brně, je první v Česku působící zájmové sdružení tohoto typu propojující veřejnou, akademickou i privátní sféru na poli výzkumu, vývoje a osvěty celkového řetězce navázaného na baterie. Cílem klastru je vytvořit funkční zájmové sdružení všech shora vyjmenovaných typů hráčů, s cílem podpory jejich aktivní komunikace a tím napomáhat rozvoji oboru baterií na území České republiky a jejich spolupráce se zahraničím. Mezi zakládajícími členy ČBK jsou klíčoví hráči na českém trhu na poli výzkumu, výroby a recyklace baterií.

Kontakt na Český bateriový klastr:
sekretariat@ceskybateriovyklastr.cz

V Brně dne 19. 12. 2022

Zakládajícími členy a prvními členy k termínu oficiálního ohlášení klastru jsou:
Předsednictvo:
·         Vysoké učení technické v Brně – post předsedy – doc. Tomáš Kazda
·         Kovohutě Příbram nástupnická – post místopředsedy – Viliam Blumtritt
·         EVC Group – post místopředsedy – Jan Vejbor

Členové (alfabeticky):
·         ABB Česká republika
·         Agile Europe
·         Ceitec – Středoevropský technologický institut
·         Centrum organické chemie
·         Pinflow Energy Storage
·         ŠKODA ELECTRIC
·         Univerzita Pardubice (UPCE)
·         Západočeská univerzita v Plzni (ZČU)
·         ZEBRA GROUP

foto
Slavnostní podpis zakládajících listin Českého bateriového klastru, zleva Viliam Blumtritt (Kovohutě Příbram nástupnická), doc. Ing. Tomáš Kazda, Ph.D. (VUT v Brně) a Jan Vejbor (EVC Group).

Kompletní tisková zpráva ke staženi ZDE.